sobota 28. ledna 2017

Je-li ruka nastřelena, tak v žádném případě


V době mého prvního těhotenství jsem zodpovědně přečetla celkem slušnou kupu "odborných" knih od psychologů, jak mám vychovávat své dítě. Ze všech pouček a názorů jsem měla hlavu zamotanou, že jsem se děsila okamžiku kdy budu mít svoje dítě a strachovala se už předem, jestli celou náročnou péči o něj zvládnu. Dodnes si živě pamatuji, jak jsme si se Zbyňkem přinesli Karolínku první den z porodnice, ležela v té obrovské postýlce a já se rozbrečela, protože jsem na ni neměla návod.

Současná výchova v České republice je podle amerických způsobů založená více na domluvě a rozebírání situace s dítětem (někdy až do úmoru). Autoritativní výchova je už přežitek. Dnes se nosí demokratická - liberální výchova. Pokud jako rodiče zklameme a na své dítě nedejbože vztáhneme na veřejnosti ruku a místo domluv ho propleskneme, jsme okamžitě napomínáni a zesměšňováni okolím, že nezvládáme výchovu.

Nejsem úplným zastáncem dlouhosáhlých dialogů (u nás spíše monologů), které podle mě nejsou úplně efektivní, na druhou stranu mi taky není po chuti vztáhnout na svoje děti ruku. Samotnou mě to pak mrzí, že se nechám unést hněvem a vztekem. Je-li však ruka nastřelena, co naplat...

Jsou momenty (a připadá mi, že jich přibývá) kdy mě děti dokážou rozzuřit natolik, že mi dojde veškerá trpělivost a v tu chvíli kašlu na hluboké nádechy a počítání do deseti. Na děti už ale plesknutí rukou nestačí a tak sahám po kousku dřeva - vařečce. Stačí otevřít v kuchyni šuplík a zvuk, kterým se vrací zásuvka v kolejnici zpátky, je pro děti signálem, že veškerá legrace končí!

Minulý týden mi zase došla trpělivost. V ruce už jsem třímala osudnou vařečku, chňapla po Tomovi a zalehla ho vlastním tělem, aby se mi nevysmekl. Ve chvíli kdy jsem ho lupla vší silou přes zadek, strčil mi tam ruku. A ke všemu levou. To jsem ovšem nečekala. Ruka celá zčervenala, prsty otekly a Tomovi se koulely po tváři obrovské slzy.

Já tam seděla jak opařená, horko mě polévalo, návaly jako v menopauze..
"Zmrzačila jsi ho, teď nebude lyžovat, hrát na klarinet, psát úkoly, jíst... Budeš se o něj starat, zlomila jsi mu prsty, fúrie jedna", tohle všechno mi kajícně běželo hlavou.
Co jsem to za matku??!!!
Jsem vůbec MATKA???  Ne, jsem nevyrovnaná bestie!!!



Tomovi jsem převázala studeným kapesníkem zmrzačenou ruku, poslala ho spát a já si šla taky lehnout. Měla jsem po náladě. V posteli jsem se  převalovala sem tam a všechno si vyčítala. Ráno jsem s obavami běžela do pokojíčku vzbudit kluky. Kapesník ležel zmuchlaný pod postelí a Tomík si levou rukou upravoval peřinu. Evidentně mu nic nebylo. Uf....

Ten den jsem na Facebooku četla rozhovor s paní doktorkou Pekařovou - klinickou psycholožkou, jejíž knížku " Jak žít a nezbláznit se " mám doma a považuji ji za jednu z nejzdařilejších rádců, které by si rodič měl číst pořád dokola a vracet se k ní. Paní doktorka je velmi přímá žena, které si nebere servítky. Na druhou stranu vysvětluje věci polopatě. Její přednášky po celé České republice bývají vyprodané.

Nedělejte dětem sluhy, varuje Lidmila Pekařová

S výchovou dětí jsou stále větší problémy. Bezradně se díváme na naše potomky a ptáme se sami sebe, kde jsme udělali chybu. Jak je možné, že naši prarodiče to zvládali s přehledem?

„Vychováváme si ze svých dětí pážata. Poskytujeme jim nepřiměřený servis, že v dospělosti by si měly vydělat na personál,“ říká Lidmila Pekařová. Děti se mají s nástupem do školy zapojit do chodu domácnosti. Mají mít jasně definované povinnosti i vymezený čas jenom samy pro sebe. 
„Často s dítětem jednáme, jako by nemělo ruce a nohy. Zvláště některé matky se ke svým synům chovají, jako by byli postižení a neschopností rozlišit, kterou dírou se najedí,“ nebere si servítky klinická psycholožka Lidmila Pekařová. 
Dětská svoboda není flákání po ulicích 
Naši předci podle ní uměli vychovat děti brilantně. Selka ani sedlák nechodili po přednáškách o výchově a nelistovali v knihách. Dokázali své potomky připravit na život. „Děti věděly, že když přijdou ze školy, mají jasně dané povinnosti. Jeden šel na klásky, další nakrmil králíky a třetí sourozenec šel posbírat vejce. Každý věděl, co ho doma čeká a co má udělat,“ vysvětluje Lidmila Pekařová.

Dnešní děti se věnují jenom škole a kroužkům. Domácnost je na rodičích. Proč je tolik důležité, aby se začátkem školní docházky školák doma otřel sporák, vynesl koš nebo srovnal boty? „Samozřejmě, že my to uděláme rychleji a lépe. Jenomže my potřebujeme našeho syna, nebo dceru za něco pochválit,“ upozorňuje Lidmila Pekařové. 
Klinická psycholožka Lidmila Pekařová - Foto: Honza Ptáček
Klinická psycholožka Lidmila PekařováFoto: Honza Ptáček
Dítě ví, že je v domácnosti platné a je tím pádem i spokojené. Zvláště, když se mu nedaří příliš ve škole, je potřeba, aby domov bylo místo, kde má úspěch. „Dětská svoboda, to není flákání po ulicích. To je splnění úkolů do školy a domácnosti. Potom si dítě dělá, co chce, a do toho my nezasahujeme,“ uvádí Lidmila Pekařová. 
Kdopak se tu vzteká 
Jsou to rodiče, kdo dělá z dětí vzteklé a uječené spratky. Jak k tomu dojde? Napomínáním, zákazy a negací. „Nechoď tam. To nesmíš dělat. To jsou věty, které neustále opakujeme. Místo, abychom poradili, jak to udělat správně,“ říká Lidmila Pekařová. Právě neustálé napomínání vzbuzuje agresi a vzdor.

Nemluvte za dítě 
Chcete, aby vaše dítě bylo vstřícné, sebevědomé a solidní? Tak mu nedělejte mluvčího. Nechte si, ať si v restauraci samo řekne číšníkovi, co bude jíst. Naučte ho asertivitě. „Když se budete neustále chovat, jako by ani vedle vás nebyly, vychováte z nich outsidery,“ dodává Lidmila Pekařová. 

pátek 20. ledna 2017

Sestavte si šatník na 100 %


Většina z nás zná ten frustrující pocit když stojí před skříní a nemá co na sebe! Mně se to stává téměř každý den těsně před odchodem do práce, když civím 5 i více minut do skříně, jestli v ní nějakým kouzlem nenajdu poklad.
Psala jsem tady už o tomto tématu základní kousky šatníku. V novém roce mi začaly na email chodit newslettery z internetové stránky Perfect Basics. Ani netuším, že jsem se přihlásila k nějakému odběru, ale musím uznat, že pár dobrých tipů jsem na jejich stránkách objevila. Jako  např. poskládat si šatník z 80% nadčasových kousků a zbývajících 20% trendy:

80 % nadčasových kousků
Nestárnoucí kousky, které budete nosit do jejich roztrhání. Patří sem kvalitní džíny v oblíbeném střihu, bílá hedvábná halenka, kvalitní tričko v oblíbené základní barvě, kožená bunda, trenčkot nebo kabát...nejvíce času při nakupování byste měly strávit právě při pořizování těchto kousků.






20 % trendy kousků
Zbývajících 20 % tvoří trendy oblečení, které vašemu vzhledu dodají ten pravý šmrnc. Puntíky, proužky, barevné doplňky apod.

A čím si oživit šatník? Tady jsou 4 tipy outfitů sestávající z jednoho základního kousku:



A ještě pár obrázků editorky Sabriny z blogu Perfect Basic:





neděle 15. ledna 2017

Nemusí být zrovna pátek 13.


Pátek 13. bývá označován za nešťastný den. Je to nejrozšířenější pověra po celém světě. V Americe prý existuje klub nesoucí název Pátek 13. Jeho členové se scházejí každý pátek 13. a vyvracejí si navzájem mýty a pověry o neštěstí, které ten den přináší.


Někteří lidé se dokonce tak chorobně obávají čísla 13 (nejen ve spojení s pátkem), že se snaží násilně vyhnout jakékoliv 13. Veškeré 13 jsou pro ně nešťastné a přinášejí smůlu. Pověra je to tak zažitá, že jsou např. hotely, které nemají 13. patro, pokoj číslo 13 nebo je ve výtahu přeskočené číslo 13. Tahle fobie má i svůj název: triskaidekafobie.
Napadá mě, jak proboha ti lidé můžou existovat? Strachovat se celý život ze 13? Jen doufám, že někdo z nich se nenarodil 13. (nejlépe v pátek)!

Vědci tvrdí, že si lidé přivolávají celé neštěstí kolem pátka 13. autosugescí. Prostě si zafixují, že se jim ten den stane něco špatného a pokud se tak opravdu stane, odvolávají se na pověru.


No, abych to shrnula. Mně se v pátek 13. nic špatného nestalo, můžu napsat, že to byl takový normální den. Smůla se mi lepila na paty až dnes v neděli 15. A nejen mě.
Ráno začalo nevalně i pro Zbyňka s Karolínkou. Odjížděli do Jablonce nad Jizerou na závody už před 7 hod., aby všechno stihli v poklidu. Já jsem se vrátila do vyhřáté postele dospat si zameškanou půlhodinku, kterou jsem ztratila přípravou chleba s medem. Zhruba za 10 min. se rozdrnčel mobil, že se oba vrací - Zbyněk si nechal doma bundu i s peněženkou.

Já jsem si naplánovala poklidnou neděli příjemně strávenou četbou knížky. Začetla jsem se už ráno v posteli, když jsem oba dva konečně vyprovodila i s chybějící bundou, ale za chvíli mi hlava klesla a já jsem se vzbudila až v 10 hodin. Kluci přišli za mnou do ložnice, vlezli si s tabletama ke mně do postele a mastili hry. Když jsem se zmátořila a zhruba o půl jedenácté se dokopala udělat nám všem snídani, už jsem se začínala proklínat, že mi dopoledne uteklo ani jsem nevěděla jak.
Za hodinku mi volal Zbyněk, že s Kájou dorazí před jednou domů na oběd. Času dost! Následovala další četba knížky...ve 12 hodin jsem se doštrachala k plotně a začala chystat oběd. Ještě ke všemu jsem si vymyslela, že si oběd zpříjemníme dobrým zákuskem - tvarohovou bábovkou.

Všechno by dopadlo dobře, ale jak jsem už psala, prostě smůla. Nejdřív jsem nemohla dosladit rajskou polévku (přes veškerou snahu byla pořád kyselá), pak jsem se pocákala vroucí vodou, u bábovky se mi podařilo neoddělit bílek od žloutku, ale všechny mi popadaly do mísy a voda v hrnci s rýží mi vzkypěla a všechna se vylila i s obsahem po plotně...

Těšila jsem se na bábovku. Hned po obědě jsem si ji jako první naservírovala ke kávičce a ke knížce - jak jinak. Celou dobu co jsem bábovku válela na jazyku jsem přemýšlela, proč mi dnes zas až tak moc nechutná...přišla mi až příliš sladká na to, že má být tvarohová....TVAROH??!!!! Proboha, vždyť já jsem do ní nedala ten tvaroh!

Multitasking se tedy dnes v mém případě nekonal - jednoduše jsem přecenila svoje síly superženy a smůla se mi lepila na paty. Jaká škoda, že se nemůžu vymluvit na  PÁTEK 13.

Nejlepší koncert U2 v Dublinu

Bylo nebylo...před 40 lety se v irském Dublinu dala dohromady legendární kapela U2.  Ve stejném roce jsem se narodila i já. Před zhruba 20 l...